Kamienie milowe w moim treningu i badaniu Gimnastyki Tradycyjnej

W 2008 r. Adamowicz wymienił nazwiska 5 instruktorów w czwartym oraz piątym wydaniu książki pt. „Gimnastyka słowiańskich czarownic”, wśród nich pojawiło się również moje.

Rok 2012 był dla mnie kamieniem milowym. Siedem lat praktyki potwierdziłam, że wprowadzone zmiany w ćwiczeniach sprawiają, że są one skuteczne w ramach medycyny komplementarnej oraz jako osobny instrument fizjoterapii. Zaczęłam samodzielnie szkolić instruktorów zgodnie z „Tradycją Białoruską”, czyli nie tworząc własnej nazwy dla gimnastyki.

W 2013 r. urodziłam syna, wykorzystując w różnych fazach porodu pozycje gimnastyki. Wykorzystanie ćwiczeń podczas akcji porodowej nie było przeze mnie zamierzone. Dwa dni przed porodem umyłam wszystkie okna w mieszkaniu, po tym w domie i łaźni na wsi oraz wypieliłam ogródek.

Etnografia mówi, że kobiety w ciąży nie zaprzestały wykonywania prac domowych, aż do ostatniego dnia przed porodem. Na wsi rzadko kto mógł sobie pozwolić na odpoczynek. O wiele ważniejsze było zapewnienie kobiecie rodzącej krótkiej rekonwalescencji i długiego odpoczynku po porodzie. Uważam, że ważne jest, aby tematy dotyczące kwestii porodu, przygotowania do niego oraz połogu, zostały poruszone w naszych następnych badaniach.

Od 2016 r. prowadzę warsztaty szkoleniowe dla instruktorów w Polsce, które obejmują nie tylko ćwiczenia, ale też udział w tradycyjnych świętach i rytuałach.

2009-2019. Moja technika wykonania Gimnastyki Tradycyjnej była testowana we współpracy ze specjalistami rehabilitacji i fizjoterapii w ramach prywatnej praktyki przez 11 lat.

W latach 2018–2019 zostałam zaproszona jako ekspertka i autorka metodyki wykonywania ćwiczeń w badaniu na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Odpowiadałam za doradztwo fizjoterapeutce mgr Magdaleny Napieralskiej, która uczyła grupę kobiet podczas badania.

W 2019 r. uruchomiłam szkołę internetową https://gimnastykaslowianska-online.pl

Od 2021 przestałam wydawać certyfikaty instruktorskie zgodnie z programem szkoleniowym z lat 2012–2020 i wprowadzilam nowy program. Obejmuje on długotrwałe szkolenie indywidualne oraz egzamin po każdym module. Jest to pierwszy program szkoleniowy w zakresie gimnastyki, który pod wieloma względami odpowiada standardom na poziomie uniwersyteckim.

Od 2021 rozwijam projekty badań gimnastyki wraz z dr Nataszą Tobiasz-Kałkun i mgr Magdaleną Napieralską. Dziś moim celem jest, aby gimnastyka została uznana za skuteczną i przynoszącą korzyści zdrowotne przez specjalistów z dziedziny fizjoterapii, położnictwa, rehabilitacji i wychowania fizycznego.

Zdjęcia z warsztatów w Lublinie.

Gimnastyka Tradycyjna ból odcinka lędźwiowego kręgosłupa
Gimnastyka Tradycyjna skrócona napięta klatka piersiowa