Gimnastyka NieSłowiańska

Książka ta skierowana jest do wszystkich kobiet, instruktorek gimnastyki, położnych, fizjoterapeutów i lekarzy, którzy uznają tradycyjne ćwiczenia fizyczne za skuteczne narzędzie promocji zdrowia i terapii w medycynie komplementarnej.

W „Urzędowym Wykazie Druków Wydanych w Rzeczypospolitej Polskiej. Przewodnik Bibliograficzny” przygotowywanym w Bibliotece Narodowej” sklasyfikowana w następny sposob:

Dla instruktorek gimnastyki, położnych, fizjoterapeutów i lekarzy. Odbiorcy: Fizjoterapeuci, Lekarze, Położne.

Temat: Fizjoterapia ; Gimnastyka słowiańska ; Gimnastyka tradycyjna kobiet ; Poród. Ujęcie / dziedzina: Medycyna i zdrowie.

Książka stanowi pierwszy opis 27 ćwiczeń tzw. „Gimnastyki Słowiańskiej” w ramach podejścia naukowego. W prezentowanym materiale zawarto sporą dawkę wiedzy opartej na doświadczeniu interdyscyplinarnego zespołu autorów: położnej, fizjoterapeutki, etnografa oraz instruktorki i założycielki Szkoły gimnastyki tradycyjnej kobiet w Polsce, Oksany Pawłowskiej.

W odróżnieniu od pojedynczych instruktorek i mnóstwa odłamów Gimnastyki, metoda wykonania ćwiczeń i szkolenia według Oksany rozwija się we współpracy z specjalistami uniwersytetów medycznych. Właśnie ten zespół tworzy prawdziwą szkołę.

Książka jako odpowiedz na pytania kobiet

W rozdziałach niniejszej książki autorzy próbują odpowiedzieć na pytania:

  • Czym jest Gimnastyka Tradycyjna Kobiet i jaka jest jej geneza?
  • Dlaczego tzw. „Gimnastyka Słowiańska” budzi kontrowersje?
  • Dlaczego gimnastyka tradycyjna jest praktyką niesłowiańską czy nie tylko słowiańską?
  • Dlaczego gimnastyka zawiera tyle ćwiczeń, w których są pozycje asymetryczne?
  • Co to jest ruchy rąk i element zwany „pączkiem”? Skąd pochodzi?
  • Dlaczego w gimnastyce nie ma ćwiczeń „na plecach” i „na boku”?
  • Dlaczego gimnastyka to nie jest joga czy słowiańska Kamasutra?

Gimnastyka Tradycyjna (tzw. „Słowiańska”) jest nową formą treningu ciała i umysłu kobiet. Błędem jest nazywanie tej praktyki słowiańską jogą lub kamasutrą czy tylko dziedzictwem Słowian.

Źródłem jej są ruchy ciała i pozycje, które kobiety prawdopodobnie stosowały od czasów prehistorycznych. Dlatego zbadaliśmy obrazy i opisy czynności kobiet podczas porodu, które zachowały się wśród ludów żyjących w różnych epokach i zamieszkujących różne kontynenty: starożytnego Egiptu, Tybetu, Chin, Grecji; Europy i Skandynawii w średniowieczu, Ameryki Północnej i Południowej, Afryki, Europy Zachodniej i Słowian Wschodnich XIX wieku.

Niewątpliwie wartością tej monografii jest szczegółowy opis ćwiczeń według metody Oksany Pawłowskiej przygotowany przez fizjoterapeutkę o wysokich kwalifikacjach. Magdalena Napieralska i Natasza Tobiasz-Kałkun przedstawiły podstawowe korzyści zdrowotne płynące z  gimnastyki. Należy podkreślić, że gimnastyka dedykowana jest wszystkim kobietom, nie tylko będącym w ciąży.

Książka jest również sprzedawana z zestawem 27 kart z obrazkami, na których wyjaśniono, jak wykonywać ćwiczenia Gimnastyki Tradycyjnej. Karty są tworzone zgodnie z metodyką Oksany Pawłowskiej i „Szkoły Gimnastyki Tradycyjnej Kobiet” (lub tzw. Słowiańskiej w Tradycji Białoruskiej). Karty są dodatkowym narzędziem pomagającym w pracy z zestawem 9 ćwiczeń.

Kup książkę z zestawem 27 kart w ETNAidea: cena bez kosztów wysyłki 109,00 zł.

Linki:

Magia, Piękno, Uwodzenie, Moda, Uroda w Gimnastyce

Dlaczego instruktorki tzw. „Gimnastyki Słowiańskiej” nie wiedzą, jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia Gimnastyki Tradycyjnej?