BHP Gimnastyki Tradycyjnej. Metodyka Oksany Pawłowskiej

Gimnastyka Tradycyjna, to rodzaj aktywności bezpieczny dla praktykujących ją kobiet, jeśli jest prowadzony przez doświadczoną instruktorkę. Co zrobić, aby podczas ćwiczeń nie zrobić sobie krzywdy, a poczuć przyjemność i się zrelaksować?

1. Wybór techniki ćwiczeń odgrywa ważną rolę. Nasi instruktorzy korzystają z mojej metodyki, poparte 20-letnim doświadczeniem w szkoleniach i współpracy z lekarzami. Jednak zawsze wykonując jakikolwiek ruch, warto się do niego przygotować.

2. Nasza podstawowa zasada: musisz się zrelaksować i zrozumieć, jak osiąga się poczucie komfortu. Być może podążasz za nawykami swojego organizmu i nie wykonujesz ćwiczenia prawidłowo. Ciało się przystosowało, komfort jest sztuczny dzięki mechanizmom kompensacyjnym. Dlatego ważna jest obecność i nadzór instruktorki, która pomoże Ci znaleźć równowagę i poczuć komfort wynikający z prawidłowej pozycji ciała i prawidłowych ruchów.

3. Nie musisz ćwiczyć jak Instruktorka lub modelka na filmie. Wykonuj ćwiczenia, na tyle na ile możesz i bądź z tego dumna!

4. Nic na siłę. Nie zmuszaj się do przyjmowania pozycji, które według Twoich przewidywań mogą spowodować kontuzję. Każde z 27 ćwiczeń ma swój wariant docelowy, a także wersję przejściową. Jednak jeśli Twoje ciało nie jest jeszcze gotowe, odpowiednio rozciągnięte, rozluźnione, wejście w doskonałą postawę może być niemożliwe. Instruktorka podpowie Ci jak dostosować ćwiczenie do Twoich możliwości.

5. Unikaj bólu. Prawidłowo wykonywane ćwiczenia nie powinny boleć, choć możesz podczas ćwiczeń poczuć napięcia, które masz w swoim ciele. Jeśli niepokoi Cię ból podczas ćwiczenia, skonsultuj się z instruktorką – jesteśmy dla Ciebie i zawsze chętnie pomożemy.

6. Nie wstydź się. Jeżeli masz jakieś choroby lub dolegliwości zdrowotne, powiedz o tym instruktorce podczas zajęć lub napisz do nas. Nigdy nie jest za późno, żeby to zrobić. Chociaż prosimy o powiadomienie nas przed ich rozpoczęciem. Zawsze możemy zwrócić się o pomoc do naszego fizjoterapeuty. Gimnastyka pomaga w powrocie do zdrowia nawet w bardzo trudnych przypadkach! Jednak, jak już wspomniałam, ważne jest, by dostosować ćwiczenia do swoich możliwości.

Oksana Pawlowska kurs instruktorski fizjoterapia
Oksana Pawlowska ból kręgosłupa

7. Bądź dla siebie dobra. Na początku możesz czuć dyskomfort klękając czy układając łokcie na ziemii. To normalne. Warto zadbać o swój komfort i podłożyć nawet trzy czy cztery kocyki, albo poćwiczyć na materacu. Gimnastyka według metodyki Oksany Pawłowskiej działa najlepiej, kiedy sprawia przyjemność.

8. Warto oswoić strach. To naturalne, że w niektórych pozycjach możesz obawiać się, że upadniesz, że zrobisz sobie krzywdę. Jednak strach sprawia, że ciało się napina, a przecież chodzi nam o to, by je rozluźniać. Dlatego pamiętaj, że zawsze możesz położyć wokół siebie miękkie poduchy, ćwiczyć na łóżku, a w ćwiczeniach na jednej nodze np. oprzeć się o ścianę lub oparcie krzesła. Jeśli boisz się pochylić do przodu, możesz podeprzeć się rękami – to naprawdę w porządku.

9. Doceniaj „pozycję wyjściową”. Pomaga ona nie tylko ustawić sylwetkę, aby wykonać dalej prawidłową sekwencję ruchów, ale także poczuć ciało i umiejscowione w nim napięcia. Przed i po każdym ćwiczeniu stań na chwilę w pozycji wyjściowej i weź głęboki oddech.

Linki:

Zasady szkolenia instruktorek