Różnice w gimnastyce: Dlaczego nie słowiańska

Różnice pomiędzy Gimnastyką Tradycyjną a tzw. „Gimnastyka Słowiańską”

Odkąd rozpoczęłam szkolenie instruktorek, zawsze stałam na stanowisku, że gimnastyka powinna być badana przy użyciu metod naukowych z etnografii, folkloru i medycyny. Fantazje i spekulacje na temat „słowiańskiej Kamasutry”, „pamięci genetycznej Słowian”, „praktyki rodowej od babci z Ukrainy”, „Mocy Strażniczki” dyskredytują tradycyjną praktykę zapisaną przez białoruską kobietę.

Jeżeli instruktorka „słowiańska” zamiast pracować z ciałem, wypełnia zajęcia pseudosłowiańską magią, kartami i horoskopami, to znaczy, że nie została odpowiednio przeszkolona w samej praktyce fizycznej.

W latach 2007–2013 miałam już jasność, że podstawowe pozycje, które poznałam w 2004 roku, nie powinny być zmieniane. Pokazywałam te ćwiczenia rehabilitantom i fizjoterapeutom na Białorusi i w Rosji, którzy zalecili mi wprowadzenie modyfikacji w zakresie pracy mięśni dna miednicy.

Wizualnie pozycje w ćwiczeniach nie zmieniły się, ale praca mięśni już tak – pojawiły się efekty fizjoterapeutyczne. 11 lat zajęło mi określenie genezy mojej metody ćwiczeń i samej gimnastyki.

W książce z 2023 r. opisałam ćwiczenia w oparciu o moją własną historię powrotu do zdrowia, zajścia w ciążę „po gimnastyce”, porodu, połogu oraz badania nad tradycyjną kulturą. Należy podkreślić, że gimnastyka jest przeznaczona dla wszystkich kobiet, nie tylko dla kobiet w ciąży.

Pozycje kobiety z tańców ludowych. Rysunek i zdjęcie z książki pt. „Tradycyjna kultura artystyczna Białorusinów”. Тom 5. Centralna Białoruś. Mińsk, 2009-2010.

Skoki tradycyjne pozycje kobiety Oksana Pawłowska
Skoki tradycyjne pozycje kobiet Oksana Pawłowska Zhabka

Główne różnice między Gimnastyką Tradycyjną a tzw. „Gimnastyką Słowiańską”

Gimnastyka Tradycyjna Oksany Pawłowskiej Gimnastyka „Słowiańska” Gennadija Adamowicza, Moc Strażniczki (Rosja) oraz wielu polskich insruktorek, które uczyły się techniki ćwiczeń u rosyjskich kobiet
Pozycje, ruchy rąk i nóg, mikro ruchy mięśni wewnętrznych w ćwiczeniach mają swoje korzenie w tradycyjnych lub prymitywnych pozycjach podczas porodu. Nazywane są też intuicyjnymi. Początki ćwiczeń opisane są jako 27 pozycji, które kobieta lub „wiedźma” rzekomo stosowała podczas seksu lub „zabaw miłosnych” z mężczyzną.
Oddychanie przeponą. Brak oddychania przeponą.
„Pączek” pasywny z tradycyjnych pozycji podczas porodu. Rekonstrukcja „pączka” z jogi.
Nogi są rozluźnione w kolanach, kolana nie są zgięte i nie ma pozycji półkucznej. Kolana są zgięte i kobieta jakby „siedzi” w pozycji półkucznej.
Stanie na stopie dla stabilności ciała z późniejszym uniesieniem pięt. Wymóg stawania na palcach: brak stabilności ciała.

Ograniczenia i wady 7 ćwiczeń

Gimnastyka Tradycyjna Gimnastyka „Słowiańska”
Każda kobieta jest wyjątkowa i wymaga indywidualnego doboru 9 ćwiczeń. Istnieją tylko 27 „portrety” kobiet oraz 27 indywidualnych zestawów składających się z 7 ćwiczeń według horoskopu pseudo słowiańskiego.
W zależności od stanu zdrowia lub zgodnie z nowym 10-letnim okresem w swojem życiu te 9 ćwiczeń można zastąpić innymi. Lub zaleca się dalsze wykonywanie tego „starego” zestawu, a dodatkowo wybiera się jeszcze kolejne 9 ćwiczeń. Kobieta otrzymuje jeden zestaw 7 ćwiczeń na całe życie. Każdy z 27 zestawów jest również przepisywany do spełnienia w określonych celach lub intencjach, np. w celu poprawy sytuacji finansowej kobiety lub całej jej rodziny. Taki sam zestaw jest zalecany wszystkim kobietom bez uwzględnienia indywidualnych cech, stanu zdrowia lub etapu życia.

Linki:

Magia, Piękno, Uwodzenie, Moda, Uroda w Gimnastyce

„Moc Strażniczki”: gimnastyka z nowoczesnymi wadami