1999-2015: od „Gimnastyki białoruskich czarownic” do „Mocy Strażniczki”

  • 1999: Giennadij Adamowicz wydaje w Mińsku na Białorusi podręcznik dla studentów, w którym 27 ćwiczeń dla kobiet zostało nazwanych „Gimnastyką białoruskich czarownic” i „Stojąca woda”. Ćwiczenia nie są autorską wersją lub adaptacją ćwiczeń z systemów Qigong czy jogi wietnamskiej.
  • 2004: Adamowicz publikuje książkę zawierającą pseudo-słowiański horoskop, który powstał przez uproszczenie horoskopu wedyjskiego i listę nazwisk 5 instruktorek. Sądząc po dalszych wydarzeniach, wszystkich tych pięciu instruktorek przerwało zajęcia lub zrezygnowało z systemu Adamowicza. W tekście książki podano, że korektę ruchów i pozycji w ćwiczeniach przeprowadzono poprzez diagnostykę meridianów według tradycyjnej medycyny chińskiej.
  • 2006: Adamowicz publikuje książkę (2. wydanie) bez listy instruktorek.
  • 2008: Adamowicz wymienia w 3. wydaniu książki nazwiska 5 nowych instruktorek, wśród nich Oksanę Pawłowską (Białoruś). Tekst zawiera opowiadanie Marii Gusiewej o gimnastyce.
  • 2010: Oksana Sergunowa (Ukraina) wydaje książkę „Moja czarownica „Kwitka”. Mimo odwołań do Adamowicza, ćwiczenia w tekście są opisane z błędami.
  • 2011: Maria Gusiewa (Białoruś) rozwija markę „Narodziny gwiazdy”, w 2015 roku wydaje książkę.
  • 2012: Pawłowska szkoli instruktorek „zgodnie z białoruską tradycją”, nie tworząc własnej marki.
  • 2012: Ksenia Siłajewa (Ukraina) rozwija markę „Siła Beregini” (Moc Strażniczki), w 2015 roku eksportuje biznes do Rosji, napisała 2 książki. Ćwiczenia gimnastyki uległy radykalnym zmianom, w tym wprowadzenie mody na wymawianie intencji. Główną rolę odegrał w tym mąż Siłajewej, który uprawia jogę.
  • 2015: Yulia Winogradowa (Rosja) prowadzi warsztaty i uczy gimnastyki według wersji Siłajewej. Uczestniczyła w krótkim kursie u Pawłowskiej i nie ukończyła go, mimo wydanego wcześniej certyfikatu o posiadaniu uprawnień instruktorskich. Nie mając odpowiedniego przeszkolenia, zaczęła szkolić i wydawać własne uprawnienia instruktorskie w Polsce. Doprowadziło to do pojawienia się niewykwalifikowanych instruktorek reklamujących się jako „certyfikowani”. Takimi instruktorami-ignorantami są fizjoterapeuci z dyplomami polskich uniwersytetów i akademii wychowania fizycznego, trenerzy jogi, dziennikarze i nauczytelki języka rosyjskiego.

2016-2023: początek drogi do uznania gimnastyki wśród lekarzy

  • 2019: Anna Wrzesińska wydaje książkę o gimnastyce, w której propaguje tę samą ezoterykę Adamowicza i Siłajewej, mity rosyjskich rodzimowierców i podaje opisy ćwiczeń z rażącymi błędami. Przy opracowywaniu książki nie sięga do literatury naukowej z zakresu etnografii i folkloru, pomija możliwość uzyskania informacji od medyków, Adamowicza, Pawłowskiej czy innych „białoruskich” instruktorek.
  • 2019: Pawłowska uczestniczy w badaniu medycznym gimnastyki w Zakładzie Patomorfologii i Immunologii Klinicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Kobiety są szkolone zgodnie z techniką ćwiczeń opracowaną przez Pawłowską. Doradza ona fizjoterapeucie, która prowadzi zajęcia grupowe. Ze względu na epidemię Covida i prawdopodobnie inne przyczyny, opiekunowie naukowi projektu nie opublikowali jeszcze pracy na temat wyników tego badania.
  • Pawłowska uruchamia szkołę internetową https://gimnastykaslowianska-online.pl „Gimnastyka Słowiańska w Tradycji Białoruskiej”.
  • 2021: Pawłowska zaprzestaje wydawania certyfikatów zgodnie z programem szkoleniowym na lata 2012-2020. Nowy program obejmuje długotrwałe szkolenie indywidualne oraz egzamin po każdym module. Jest to pierwszy program szkoleniowy w zakresie gimnastyki, który spełnia standardy akademickie. Pawłowska wraz z dr. Nataszą Tobiasz-Kałkun rozwija projekt badania medycznego w zakresie zastosowania ćwiczeń u kobiet w ciąży. Szkoli instruktorek i prowadzi zajęcia online dla kobiet.
  • 2022: ukazały się trzy książki w języku polskim, w tym tłumaczenie tekstu „Praktyki słowiańskich czarownic” autorstwa Giennadija Adamowicza pod inną nazwą.
  • 2023: zespół autorów wydaje pierwszą monografię naukową o gimnastyce. Oksana Pawłowska,  Magdalena Napieralska,  Natasza Tobiasz–Kałkun, Kiryl Shylinhouski. Gimnastyka NieSłowiańska: od tradycyjnych pozycji porodowych do fizjoterapii. Wprowadzenie do podstaw gimnastyki tradycyjnej. Ostróda: ETNAidea Sp. z o.o.