Serdecznie zapraszamy na intensywny i praktyczny kurs
“Gimnastyka Tradycyjna Kobiet”
jako metoda i narzędzie fizjoterapeuty,
uzupełniające profilaktykę i wspomaganie przywracania zdrowia kobiet
3 weekendy; na każdym z nich: 2 godziny teoretycznej wiedzy i aż 9 godzin intensywnej praktyki
Kurs jest idealnym połączeniem tradycyjnych technik ruchowych i nowoczesnego podejścia w fizjoterapii. To doskonała okazja aby wzbogacić swoją wiedzę, rozwinąć umiejętności i wprowadzić nową jakość w pracę z pacjentami a także świetną okazją do wymiany doświadczeń z innymi profesjonalistkami z branży.
Metodę opracowała Oksana Pawłowska we współpracy z lekarzami i jest stosowana od 2009 roku. W 2023 roku ukazała się monografia opisująca ćwiczenia i ich genezę. Metoda została zaprezentowana na konferencji nt. „Popraw Jakość Życia. Fizjoterapia Receptą na Przyszłość” (KIF. Poznań, Wrzesień 2024).
Autorka metody wykorzystuje unikalne techniki relaksacji ciała i techniki zaczerpnięte z położnictwa kultur tradycyjnych lub tzw. w XIX wieku prymitywnych. Narzędzia te mają na celu przede wszystkim wspomaganie przywracania zdrowia kobiet, jaki i prawidłowe wejście w ciążę, jej pomyślny przebieg, szybką regenerację po i powrót do pełnej formy.
Program szkolenia
25-26.01.2025
- Historia rekonstrukcji 27 ćwiczeń tzw. „Gimnastyki słowiańskiej kobiet” na Białorusi w latach 1999-2008. Metoda wykonywania ćwiczeń opracowana przez Oksanę Pawłowską w latach 2009-2021: nowe badania i nazwa „Gimnastyka Tradycyjna Kobiet” (GTk). Początki ćwiczeń GTk odnalezione w historii położnictwa, historii i etnografii różnych krajów i ludów.
- Teoretyczne i praktyczne podstawy prowadzenia zajęć GTk. Uzasadnienie podzielenia 27 ćwiczeń na trzy „świata” i wyboru zestawów 3 lub 9 ćwiczeń opartym na holistycznym podejściu tradycyjnej medycyny chińskiej. Terminologia – podstawowe elementy ćwiczeń, pozycje wyjściowe, Pączek pasywny i aktywny.
- Rozgrzewka w zajęciach GTk – ćwiczenia wykonywane w ramach zestawu 9 ćwiczeń zamiast rozgrzewki – aspekt fizjologiczny i psychologiczny, czas trwania.
- Techniki wykonania elementów podstawowych i pozycji wyjściowej „Górnego świata” (GŚ) – czyli pozycjach wysokich.
- Analiza wykonania ćwiczeń GŚ z perspektywy fizjoterapeuty.
- Oddychanie przeponowe w ćwiczeniach GŚ a mięśnie dna miednicy (mdm). Pozycja wyjściowa i pączek pasywny.
- Kompensacje podczas wykonywania ćwiczeń GŚ, pozycje alternatywne/pośrednie.
- Zastosowanie ćwiczeń dodatkowych, umożliwiających wykonanie pozycji docelowych GTk.
- Praktyka ćwiczeń GŚ.
01-02.03.2025
- Techniki wykonania elementów podstawowych i pozycji wyjściowej „Średniego świata” (ŚŚ) czyli pozycjach średnich (min. w klęku).
- Taka sama struktura zajęć teoretycznych i praktycznych, która jest wskazana do ćwiczeń GŚ.
- Praktyczna powtórka metodyki wykonania ćwiczeń GŚ.
- Praktyka ćwiczeń ŚŚ.
05-06.04.2025
- Techniki wykonania elementów podstawowych i pozycji wyjściowej „Dolnego świata” (DŚ) czyli pozycjach niskich (min. na kolanach/łokciach).
- Pozycje asymetryczne ŚŚ i DŚ z perspektywy fizjoterapeuty.
- Taka sama struktura zajęć teoretycznych i praktycznych, która jest wskazana do ćwiczeń GŚ.
- Praktyczna powtórka metodyki wykonania ćwiczeń GŚ i ŚŚ.
- Praktyka ćwiczeń DŚ.
- Analiza przypadków kobiet ćwiczących GTk u których wystąpiła poprawa zdrowia:
bólowe, wisceralne, zaburzenia mięśni dna miednicy (min. nadreaktywność mdm, bóle miesiączkowe, problemy z zajściem w ciążę), inkontynencja, neurologiczne. - Żywioły i psychologia w Gimnastyce Tradycyjnej. Podejście holistyczne.
Praca domowa.
Samodzielne szkolenie praktyczne z wykorzystaniem nagrań on-line.
Bezpłatny dostęp do platformy edukacyjnej.
Daty zjazdów w Łodzi: I 25-26.01, II 01-02.03, III 05-06.04
Termin wpłaty: 20 grudnia 2024 r.
Cena: 4850 zł.
Metoda składa się z 27 ćwiczeń tradycyjnej gimnastyki i jest dedykowana kobietom w każdym wieku i z różnym poziomem zaawansowania. To oprócz treningu fizycznego unikalny sposób na relaks i wyciszenie umysłu.
Prowadzące
Magdalena Napieralska. Mgr fizjoterapii, dyplomowany terapeuta PNF, międzynarodowy terapeuta OM Cyriax, instruktor na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu od 2006 r., instruktor aktywnej rehabilitacji w Fundacji Aktywnej Rehabilitacji w regionie wielkopolskim od 2009 r. Zawodowo związana z Ortopedyczno-Rehabilitacyjnym Szpitalem Klinicznym nr 4 im. W. Degi UM w Poznaniu oraz Wyższą Szkołą Edukacji i Terapii w Poznaniu. Studiuje i bada Gimnastykę od 2017 roku.
Oksana Pawłowska. Badaczka tradycyjnych praktyk fizycznych Białorusinów i Słowian od 2005 roku. Założycielka szkoły „Gimnastyka Tradycyjna Kobiet [w Tradycji Białoruskiej]”. Przeszkoliła ponad 250 instruktorów. Absolwentka (1997–2002) Wydziału Sztuki Ludowej Białoruskiego Państwowego Uniwersytetu Kultury w Mińsku. W 2019 r. została zaproszona jako ekspert i autor metodyki wykonywania ćwiczeń w badaniu na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Autor metodyki ćwiczeń opartej na badaniu tradycyjnych praktyk położniczych oraz fizjoterapii. Doradza autorom artykułów i badań z zakresu etnografii i kulturoznawstwa.