Wakacyjny cykl “Dla Dorosłych”, Park Etnograficzny w Toruniu, ul. Wały gen. Sikorskiego 19. Kiedy: 22 sierpnia, godz. 18.00-19.30.

W wakacyjne czwartki zapraszamy na nową odsłonę cyklu dedykowanego osobom 18+.

Wykład pt. „Gimnastyka Nie-słowiańska i magia tradycyjna w fizycznych praktykach kobiet”.

Poznamy tajniki gimnastyki (nie)słowiańskiej i spróbujemy swoich sił w tej praktyce. W świat „Dla dorosłych” wprowadzą nas pracownicy różnych działów Muzeum Etnograficznego w Toruniu oraz goście – znawcy tradycyjnych ogólnosłowiańskich praktyk ruchowych kobiet.

Prowadzący:
Oksana Pawłowska – Badacz tradycyjnych praktyk fizycznych Białorusinów i Polaków od 2005 roku. Założycielka szkoły „Gimnastyka Tradycyjna Kobiet”. Przeszkoliła ponad 240 instruktorów. Absolwentka (1997–2002) Wydziału Sztuki Ludowej Białoruskiego Państwowego Uniwersytetu Kultury i Sztuki w Mińsku. W latach 2018–2019 została zaproszona jako ekspert i autor metodyki wykonywania ćwiczeń w badaniu na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Odpowiadała za doradztwo fizjoterapeuty mgr Magdaleny Napieralskiej, która uczyła grupę kobiet podczas badania. Autorka metodyki ćwiczeń opartej na badaniu tradycyjnych praktyk położniczych oraz fizjoterapii. Autorka pomysłu monografii naukowej o Gimnastyce. Prowadzi obrzędy oraz zabiegi lecznicze z tradycji: witkowanie i wieczór panieński w łaźni. Doradza autorom artykułów i badań z zakresu etnografii i kulturoznawstwa.

Kiryl Shylinhouski – Niezależny badacz, magister socjologii. Posiada publikacje w czasopismach naukowych oraz zbiorach pokonferencyjnych. Jego główne zainteresowania krążą wokół folkloru, etnografii, praktyk fizycznych Białorusinów i Słowian, zabaw ludowych, obrzędów leczniczych i magicznych. W 2024 roku opublikował badania dotyczące rytuałów panny młodej w łaźni ostatniego dnia przed ślubem oraz (jako współautor) wspólnych korzeni afrykańskiego tańca Kangamoko i niektórych ćwiczeń gimnastyki tradycyjnej.

Czego jeszcze możesz się spodziewać?

Dowiesz się:

  • jakie tematy poruszamy w podręczniku do gimnastyki,
  • jak ją praktykować w zgodzie z przekazami etnograficznymi,
  • dlaczego jest tak zbawienna dla ciała i ducha,
  • jakie są podstawowe ćwiczenia i ustawienia.

Dodatkowo Oksana rozwieje wszelkie wątpliwości i mity na temat tzw. „Gimnastyki Słowiańskiej”.

Wydarzenie Lodz Gimnastyka Tradycyjna Słowiańska