Jak praktyka fizyczna została przekształcona w duchową i magiczną?

Co wiadomo o Strażniczkach lub beregini z etnografii?

W podręczniku z 1999 roku Gennadija Adamowicza oraz w kolejnych jego książkach czytamy, że „gimnastyka związana jest z pogańską kulturą naszych przodków, z tradycją starożytnych Słowian czczenia beregini [‘strażniczek’]” oraz „jest gimnastyką w świecie Prawi” lub „świecie bogów”.

– Co nauka wie o bereginiach?

Beregini — 27 czy “trzy dziewięć” mitologicznych postaci kobiecych, są wymienione bez imion i opisów w starożytnych rosyjskich tekstach z XIV-XV wieku, służących kościołowi prawosławnemu w działaniach przeciwko pogaństwu. W badaniach etnolingwistyki beregini są skorelowane bez dowodu z rusałkami w kulcie zmarłych (ale nie przodków), a także z rusałkami jako przybrzeżnymi wróżkami, z duchami mieszkającymi na górze lub chorobami uosobionymi na obrazie kobiety. Wyjaśnię, że w tych tekstach oraz z etnografii nie podano również żadnych obrazków oraz funkcji beregiń.

– Do czego próbuje nas przekonać pan Adamowicz?

Symbole Beregini czy symbole zwane Maсi są opublikowane w książce białoruskiego naukowca Michaila Kacara w 1996 roku. Biały krzyży wewnątrz symbolu uległy przez Adamowicza fantazyjnej interpretacji, zgodnie z którą one oznacza „źródła mocy”. Na jednym z symboli Adamowicz naliczył trzy główne i cztery pomocnicze „źródła mocy”, które według jego koncepcji są podobne do 7 czakr jogi.

Na zajęciach widać, że kobiety zachęcane są do rysowanie symboli na ciele w miejscach tych 7 „źródeł”, m.in. na czole. W sprzedaży dostępne są naklejki na paznokcie, a także kolczyki i pierścionki z ich wizerunkami. Oprócz symboli na ciele proponuje się również praktykowanie „słowiańskiej kontemplacji: spojrzeć na symbol, zapamiętać go, mentalnie umieścić go wewnątrz ciała w obszarze „dolnego źródła mocy” lub pępka.

Beregini Bialorus Gimnastyka Tradycyjna Oksana Pawłowska

– Co jest fikcją w tych 7 krzyży?

Na większości symboli beregiń umieszczano od 9 do 12 białych krzyży. Siedem krzyży miały tylko 2 symbole. Należy również podkreślić, że badania haftu tradycyjnego nie potwierdzają utożsamiania przez białoruskie kobiety krzyży z czakrami.

Symbole beregini prawdopodobnie nie są słowiańskie, ponieważ nie występują u Słowian południowych i zachodnich. Podobne obrazy znajdujemy u ludów Syberii.

– Co jest fikcją w powiązaniu 27 ćwiczeń z 27 beregini i 27 symbolami?

Każdemu ćwiczeniu gimnastyki przypisany jest jeden symbol w postaci rombu, krzyża (nie mylić go z krzyżem na beregini), kwiatka, gwiazdy, ptaka. W sumie 9 „kręgów” (po trzy symbole) nazywane wg postaci mitologicznych oraz sił natury: Słońce, Jaryło, Ptak, Niebo, Perun, Ogień, Przodkowie, Ziemia oraz jeden krąg jest nawiązujący do Boga.

W takim anty-historycznym systemie mamy dwóch bogów Słońca: samo Słońce oraz Jaryło. Ponadto Słońce, Niebo, Przodkowie, a nawet Jaryło i Perun zostali przez Adamowicza niepoprawne wpisani na listę 27 beregiń. Brakuje na niej natomiast jakiejkolwiek kobiecej bogini, Księżyca i Wody, co jest zaskakującym faktem dla systemu symboli, który rzekomo chroni kobiety.

Na tej podstawie, jedyny wniosek, jaki możemy wyciągnąć jest taki, że gimnastyka nie jest w żaden sposób związana z bereginami i symbolami.

Źródła rysunków:

  • Kacar, Mihail. (1996). Belaruski arnament. Tkactva. Vyšyǔka. Minsk: Belaruskaâ èncyklapedyâ.
  • Adamovič, Gennadij. (2004). Gimnastika slavânskih čarovnic. Minsk: ZAO BelHardGrupp.
  • Labačèǔskaâ, Vol’ha. (2002). Povâz’ časoў – belaruskі ručnіk. Mіnsk: Belarus’.
Symboly Kacar_Gimnastyka Słowiańska
Symbole muzeum Bialorus