Czy temat „Fizjoterapia” jest przegrany w konkurencji z „Magia, Piękno, Uwodzenie” lub „Moda i Uroda”?
Zgodnie z dyskusją na FB „wszystkie kierunki gimnastyki słowiańskiej są dobre, ponieważ każdy ruch jest przydatny”. Ponadto powiedziano nam, że różnice między metodyką Oksany Pawłowskiej a innymi „nauczycielami” gimnastyki nie mają znaczenia, ponieważ każda kobieta poprzez gimnastykę jest w stanie poczuć „przepływ kobiecej energii”.
Zacznijmy od tego, jak sklasyfikowano publikacje o gimnastyce w „Urzędowym Wykazie Druków Wydanych w Rzeczypospolitej Polskiej. Przewodnik Bibliograficzny” przygotowywanym w Bibliotece Narodowej”.
- Słowiańska gimnastyka dla kobiet / Anna Wrzesińska. Temat: Aktywność fizyczna, Gimnastyka kobieca, Gimnastyka słowiańska. Ujęcie / dziedzina: Styl życia, moda i uroda
- Gimnastyka słowiańskich czarownic / Giennadij Adamowicz. Temat: Gimnastyka słowiańska, Magia, Piękno, Religia Słowian, Uwodzenie, Wierzenia ludowe. Ujęcie / dziedzina: Kultura fizyczna i sport, Religia i duchowość
- Gimnastyka niesłowiańska: od tradycyjnych pozycji porodowych do fizjoterapii. Wprowadzenie do podstaw gimnastyki tradycyjnej / autor pomysłu książki, opracowanie projektu Oksana Pawłowska, zespół autorów. Temat: Fizjoterapia, Gimnastyka słowiańska, Gimnastyka tradycyjna kobiet, Poród. Ujęcie / dziedzina: Medycyna i zdrowie
Sami nie przypisaliśmy naszej książki do działu Medycyna i zdrowie. Pracownicy biblioteki po zapoznaniu się z jej treścią uznali, jakim odpowiada tematom i jakie ujęcie/dziedzinę reprezentuje. Wysoka ocena gimnastyki, a konkretnie naszej metody wykonywania ćwiczeń, wynika z szerokiej współpracy ze specjalistami oraz opiera się na opiniach ekspertów medycznych i współautorów książki.
Kobieca energia w tzw. „Gimnastyce Słowiańskiej”: czym ona jest?
Pierwsza zaleta szkolenia online wynika z indywidualnej kontroli, którą gwarantuje sama Oksana Pawłowska. Kobieta przede wszystkim wzmacnia i trenuje mięśnie. W dłuższej perspektywie ćwiczenia pozwolą jej przejść do pracy z meridianami i energią w zrozumieniu wschodnich praktyk. Ciało nieprzygotowane fizycznie nie może „poczuć” tej energii. Zjawisko to jest znane zarówno w jodze, jak i Qigong.
Do naszych instruktorek zgłaszają się kobiety, które przez rok lub nawet dwa ćwiczyły ze specjalistkami od „kobiecej energii” w Gimnastyce Słowiańskiej. Poczucie jej stanowiło sedno praktyki.
Z naszych obserwacji wynika, że przez „kobiecą energię” mylnie rozumiane są stany związane z hiperwentylacją płuc i początkiem odbudowy procesów ruchu limfy. Jednak techniki wykonywania ćwiczeń, których uczą rosyjscy instruktorzy i ich zwolennicy w Polsce, zmuszają kobiety do przyjmowania pozycji niefizjologicznych.
Największe szkody dla zdrowia wyrządzają ćwiczenia, które zostały stworzone w ramach techniki „Moc Strażniczki”. Przeczytaj o historii pojawienia się tej praktyki i jej wadach w następnym artykule.
Link: