Pozycje, ruchy rąk i nóg, mikro ruchy mięśni wewnętrznych w ćwiczeniach zgodnie z metodą O. Pawłowskiej, mają swoje korzenie w prymitywnych lub tradycyjnych pozycjach podczas porodu. Nazywane są też intuicyjnymi, dlatego kwestie bezpieczeństwa i dostępności opisu wykonanego przez współczesnych położników i fizjoterapeutów są moim priorytetem.
Początkowo należy podkreślić, że gimnastyka jest przeznaczona dla wszystkich kobiet, nie tylko dla kobiet w ciąży.
Zakładamy, że źródłem wiedzy o gimnastyce były dwie kobiety mieszkające na Białorusi. Mogły być położnymi, ale musiały posiadać także unikalną wiedzę na temat pozycji porodowych, których nie znały i nie praktykowały białoruskie kobiety. Większość ćwiczeń w metodzie O. Pawłowskiej wykazuje podobieństwa z pozycjami i ruchami kobiet rodzących w tradycyjnych kulturach na całym świecie. Opiszemy przykłady takich podobieństw.
W 10 ćwiczeniach gimnastyki wykorzystuje się ruch rąk zwany „Pączkiem”. Ruch ten jest wyjątkowy i niespotykany w innych praktykach fizycznych. W końcowej fazie ćwiczenia są ruchy: unieś ręce do góry i skręć dłonie nad czubkiem głowy, zbierz je w pączek, naciskając dłonią na dłoń, aby (wg metody O. Pawłowskiej) odepchnąć łokcie do tyłu i zbliżyć łopatki do siebie.
Jesteśmy przekonani, że pączek z gimnastyki (w połączeniu z mikro ruchami miednicy) jest niezbędny do wyćwiczenia mięśni i nawiązuje do ruchów, które kobiety rodzące wykonywały w pozycji:
(1) stojącej i klęczącej, trzymając linę, ręcznik, gałąź drzewa, drążek poziomy, słupek, ręce lub szyję pomocnika oraz
(2) leząc na klatce piersiowej, trzymając słupek.
Stosowanie pozycji nr (1) było powszechne wśród Słowian Wschodnich i innych ludów zamieszkujących różne kontynenty. Chwytanie różnych urządzeń i „podciąganie” definiujemy jako Pączek Aktywny (Pawłowska, in., 2023, s. 36-44). Pączek z Gimnastyki Tradycyjnej zgodnie z metodą O. Pawłowskiej pełni taką samą funkcję, jak Pączek Aktywny.
Pączek w pozycjach stojącej, na kolanach, leżąc na klatce piersiowej z Gimnastyki Tradycyjnej definiujemy jako Pączek Pasywny. Pozycja i ruch „naszego” Pączka również nawiązują do tradycji, bowiem korespondują z pozycjami kobiety, gdy jej ręce są uniesione i przywiązane linami do pnia drzewa. Taką definicję potwierdzają rysunki i opis porodu z wyspy Ceram na północ od Australii, „niektórych tubylców z Brazylii”, rysunek pt. „Trzęsienie się” w starożytnej Grecji (Pawłowska, in., 2023, s. 36, 42, 49-51).
Nie zalecamy, aby kobiety prostowały ręce w łokciach, jak jest to wymagane w książkach wydanych w latach 1999–2022. Prawidłowo wykonany Pączek wymusza oddychanie przeponą (Pawłowska, in., 2023, s. 35-36).
Źródło: Pawłowska, Oksana, Shylinhouski, Kiryl. „Gimnastyka Tradycyjna kobiet i jej geneza”. W monografii pt. „Gimnastyka Niesłowiańska: od tradycyjnych pozycji porodowych do fizjoterapii. Wprowadzenie do podstaw gimnastyki tradycyjnej”. Ostróda, 2023. S. 9-76.
Linki: