Pozycje, ruchy rąk i nóg, mikro ruchy mięśni wewnętrznych w ćwiczeniach zgodnie z metodą O. Pawłowskiej, mają swoje korzenie w prymitywnych lub tradycyjnych pozycjach podczas porodu. Nazywane są też intuicyjnymi, dlatego kwestie bezpieczeństwa i dostępności opisu wykonanego przez współczesnych położników i fizjoterapeutów są moim priorytetem.

Początkowo należy podkreślić, że gimnastyka jest przeznaczona dla wszystkich kobiet, nie tylko dla kobiet w ciąży.

Zakładamy, że źródłem wiedzy o gimnastyce były dwie kobiety mieszkające na Białorusi. Mogły być położnymi, ale musiały posiadać także unikalną wiedzę na temat pozycji porodowych, których nie znały i nie praktykowały białoruskie kobiety. Większość ćwiczeń w metodzie O. Pawłowskiej wykazuje podobieństwa z pozycjami i ruchami kobiet rodzących w tradycyjnych kulturach na całym świecie. Opiszemy przykłady takich podobieństw.

W 10 ćwiczeniach gimnastyki wykorzystuje się ruch rąk zwany „Pączkiem”. Ruch ten jest wyjątkowy i niespotykany w innych praktykach fizycznych. W końcowej fazie ćwiczenia są ruchy: unieś ręce do góry i skręć dłonie nad czubkiem głowy, zbierz je w pączek, naciskając dłonią na dłoń, aby (wg metody O. Pawłowskiej) odepchnąć łokcie do tyłu i zbliżyć łopatki do siebie.

Jesteśmy przekonani, że pączek z gimnastyki (w połączeniu z mikro ruchami miednicy) jest niezbędny do wyćwiczenia mięśni i nawiązuje do ruchów, które kobiety rodzące wykonywały w pozycji:

(1) stojącej i klęczącej, trzymając linę, ręcznik, gałąź drzewa, drążek poziomy, słupek, ręce lub szyję pomocnika oraz

(2) leząc na klatce piersiowej, trzymając słupek.

Panczek Englemann Tradycyjna Gimnastyka Oksana Pawłowska
Panczek stojacy Gimnastyka Tradycyjna Oksana Pawłowska

Stosowanie pozycji nr (1) było powszechne wśród Słowian Wschodnich i innych ludów zamieszkujących różne kontynenty. Chwytanie różnych urządzeń i „podciąganie” definiujemy jako Pączek Aktywny (Pawłowska, in., 2023, s. 36-44). Pączek z Gimnastyki Tradycyjnej zgodnie z metodą O. Pawłowskiej pełni taką samą funkcję, jak Pączek Aktywny.

Pączek w pozycjach stojącej, na kolanach, leżąc na klatce piersiowej z Gimnastyki Tradycyjnej definiujemy jako Pączek Pasywny. Pozycja i ruch „naszego” Pączka również nawiązują do tradycji, bowiem korespondują z pozycjami kobiety, gdy jej ręce są uniesione i przywiązane linami do pnia drzewa. Taką definicję potwierdzają rysunki i opis porodu z wyspy Ceram na północ od Australii, „niektórych tubylców z Brazylii”, rysunek pt. „Trzęsienie się” w starożytnej Grecji (Pawłowska, in., 2023, s. 36, 42, 49-51).

Nie zalecamy, aby kobiety prostowały ręce w łokciach, jak jest to wymagane w książkach wydanych w latach 1999–2022. Prawidłowo wykonany Pączek wymusza oddychanie przeponą (Pawłowska, in., 2023, s. 35-36).

Źródło: Pawłowska, Oksana, Shylinhouski, Kiryl. „Gimnastyka Tradycyjna kobiet i jej geneza”. W monografii pt. „Gimnastyka Niesłowiańska: od tradycyjnych pozycji porodowych do fizjoterapii. Wprowadzenie do podstaw gimnastyki tradycyjnej”. Ostróda, 2023. S. 9-76.

Linki:

Różnice w gimnastyce: Dlaczego nie słowiańska