Piszemy o tym w książce, opowiadamy na zajęciach, że źródłem Gimnastyki Tradycyjnej są ruchy ciała i pozycje, które kobiety i tylko kobiety wykonywały od czasów prehistorycznych czyli od tysięcy lat. To nie jest bajka o „pozycjach w nocy” lub seks.
Dlaczego takich ćwiczeń nie ma w jodze?
Ćwiczenia gimnastyki składają się z intuicyjnych pozycji, ruchów rąk i miednicy, jakie kobiety przyjmują i wykonują podczas porodu.
Asany praktykowane w jodze pierwotnie przeznaczone były dla mężczyzn i dostosowane do męskiej budowy miednicy. Od kobiecej miednicy różni się ona tym, że jest wyższa, a lordoza odcinka lędźwiowego u mężczyzn jest bardziej płaska. Niezmienione ćwiczenia jogi nie uwzględniają cech ciała kobiety.
Co dla odmiany oferuje Gimnastyka?
Główna różnica pomiędzy jogą a Gimnastyką to ruchy i pozycja rąk znana Pączek. Podczas połączenia Pączka z wdechem lordoza kobiety naturalnie pogłębia się. Ruch ten jest znacznie głębszy niż u mężczyzn dzięki budowie kobiecej miednicy.
Ta różnica jest również widoczna w oddychaniu przeponowym.
Gimnastyka uczy kobiety prawidłowego oddychania bez wysiłku, który odczuwany jest podczas ćwiczenia jogi.
W naszej książce zwracamy uwagę na podobieństwo ćwiczeń do pozycji przyjmowanych przez rodzące kobiety. Podajemy wiele przykładów ułożenia ciała.
Tym bardziej należy zaznaczyć i wytłumaczyć dlaczego Gimnastyka Tradycyjna ma korzystny wpływ na ciało kobiety w każdym wieku, również w i po okresie menopauzy.
Rodząca kobieta oddycha i rozluźnia mięśnie dna miednicy, aby złagodzić napięcie i zmniejszyć ból. Pozycje te i „ćwiczenia” pozwalają osiągnąć jej taki efekt w czasie porodu. Tym bardziej w sytuacji neutralnej każda kobieta, nawet z różnymi problemami zdrowotnymi, ma szansę uzyskać jeszcze lepszy wynik.
Dlaczego 27 ćwiczeń Gimnastyki może być również pomocnym dodatkiem do jogi?
Gimnastyka koryguje problemy kobiecego ciała w krótszym czasie i za pomocą zaledwie dwóch lub trzech ćwiczeń. Moje 20-letnie doświadczenie w nauczaniu gimnastyki to potwierdza. Miesiączki powracają nawet u 50-letnich kobiet po dwóch miesiącach zajęć.
Mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości otrzymamy opinie uroginekologów na temat możliwości zastosowania gimnastyki jako terapii uzupełniającej.
Zapraszamy na kurs Gimnastyki Tradycyjnej: instruktorski oraz dla początkujących!
Źródło: Pawłowska, Oksana, Shylinhouski, Kiryl. „Gimnastyka Tradycyjna kobiet i jej geneza”. W monografii pt. „Gimnastyka Niesłowiańska: od tradycyjnych pozycji porodowych do fizjoterapii. Wprowadzenie do podstaw gimnastyki tradycyjnej”. Ostróda, 2023. S. 9-76.
Linki: